Ładowanie…

Mobilny Mechanik – Mechanika – Diagnostyka + Elektryka Samochodowa

Mobilny Mechanik Warszawa, Auta Diesel, Hybrydowe, Elektryczne, Firma nr 1 w Warszawie - Naprawiamy samochody, jachty i wszystko inne w Warszawie
Kontakt

Działanie różnicówki w instalacji bez uziemienia – dodatek do filmu o rozdzielni.

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689



— Zapraszam na FaceBooka — https://www.facebook.com/Kreatorek

— Oraz zapraszam także na mój kanał na którym testuję różne produkty — https://www.youtube.com/channel/UCtv4TBQCtWqlSfCiR9Wlvow

W tym krótkim odcinku chciałem pokazać jak działa różnicówka.
Nie biorę odpowiedzialności za to co zrobisz i nie zachęcam do robienia czegokolwiek przy prądzie. Materiał pokazuje jedynie moje przemyślenia na pewne tematy także NIE RÓB TEGO W DOMU.

source Serwis Elektryki i Elektroniki Samochodowej, Profesjonalny serwis samochody w Warszawie Wawer. Zadzwoń do nas. Powierz samochód profesjonalistom! Uczciwość i rzetelność. Szybka realizacja. Doświadczeni mechanicy. Nowoczesny sprzęt. Usługi: przeglądy gwarancyjne, mechanika samochodowa, warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy w Warszawie.

Naprawa elektryki / elektroniki samochodowej. Oferujemy: naprawę / odbudowę samochodowej instalacji elektrycznej w samochodach w Warszawie. Serwisy samochodowe Serwis Elektroniki zajmują się elektroniką i elektryką samochodową. Dobry Auto Elektryk w Twojej okolicy. Układy elektryczne – montaż i naprawa. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu elektryk samochodowy Warszawa.

Mobilną naprawę elektryki samochodowej w Warszawie świadczą serwisy naszych mechaników w Warszawie. Warsztat Samochodowy, Naprawy z dojazdem we wskazane miejsce, czyli tzw. Mobilny Auto Serwis, Mechanika Samochodowa, Elektryka Samochodowa. Oferujemy komputerową diagnostykę silnika oraz naprawy z zakresu elektroniki, elektromechaniki i elektryki samochodowej w Warszawie. Warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy z dojazdem w stolicy Polski.

Elektryka samochodowa w Warszawie tylko u nas! PODEJMUJEMY SIĘ CIĘŻKICH PRZYPADKÓW. Nasz serwis samochodowy dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi.

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689

27 thoughts on “Działanie różnicówki w instalacji bez uziemienia – dodatek do filmu o rozdzielni.

  1. neutral jest uziemiony na sieci i zawsze trak robisz że łączysz ochronę z neutralem przed różnicówką. przecież z sieci ci ochrona nie przychodzi tylko neutral i faza. dobrze jest zrobić dodatkową ochronę wbijając pręt uziemiający w grunt ale i tak łączysz go z neutralem przed różnicówką i wychodzi na jedno faza i neutral porzez różnicówkę a ochronny do neutrala przed różnicówką

  2. Pomyśl, instalacje bez uziemienia niejednokrotnie posiadać mogą przewód neutralny na obudowie urządzeń. Niestety różnicówka odłączy ci przewód neutralny w takiej instalacji, a tym samym obudowy urządzeń zostanją połączone przewodami instalacji lecz bez potencjału neutralnego. Jeżeli z jakiś odgałęzień takiej instalacji pojawi się faza, to będziesz miał tą fazę w całej instalacji na obudowach urządzeń.
    Ja wiem, że wypadki są różne, zawsze są minusy, ale statystycznie do dużej ilości porażeń dochodzi kiedy tracimy neutralny na obudowach urządzeń.

    Dlatego zakazne jest stosowanie różnicówki w instalacjach TN-C, czyli tych gdzie nie mamy PE na obudowach urządzeń. Zakazane jest odłączanie przewodu neutralnego przez takie zabezpieczenia.

    Wiem, taka różnicówka działa na jednym gniazdku, gdzie nie podajesz neutralnego na obudowie. Prąd podczas porażenia do ziemi uruchomi różnicówkę. Ale pomyśl co się stanie gdy styk fazowy ci się sklei od przepięć, a różnicówka odetnie tylko neutralny? A jeżeli urządzenia gdzieś będą miały neutralny na obudowie, a po tym zjawisku faza przedostanie się przez urządzenie, np. zwoje silnika, na neutralny przewód, który jest już odcięty na bezpieczniku, potem przez gniazdo gdzie połączony jest z bolcem niby uziemiającym i dalej prosto na obudowę.

    Pokazałeś, wyjaśniłeś jeden przypadek, że działa. Lecz nie przemyślałeś innych. Dlatego w elektryce nie łamiemy zasad, które zostały ustanowione w wyniku badań przyczyn porażeń śmiertelnych. Ktoś kto obejrzy ten film uwierzy w to co mówisz, zastosuje bardziej rozbudowany obwód i możesz tym samym przyczynić się do śmierci przez porażenie prądem.
    Nie namawiaj do łamania zasad i lepiej usuń ten film zanim będziesz mieć kogoś na sumieniu.

  3. Masz rację pierwsze prawo kirchoffa mówi
    Suma prądów wpływających do węzła jest równa iloczynowi prądów wypływających z węzła więc hejterzy pilnujcie się w głowę albo wróćcie do szkoły podstawowej

  4. Powszechnie mówi się "hurr durr róznicówka nic nie da bez uziemienia" ale to nie prawda. Da, tylko nie włączy się w momencie zamknięcia obwodu przez uziemienie ochronne, tylko dopiero przez człowieka.
    Dokładnie tak, jak powiedziałeś. Walnie Cię, ale się wyłączy od razu. Dużo lepiej niż bez róznicówki. Żeby ładnie się zabezpieczyć można jeszcze stosować gniazdka z róznicówką, które już wybijają w momencie zamknięcia obwodu przez uziemienie ochronne, które tworzone jest dopiero w gniazdku z przewodu neutralnego. Nieco gorsze rozwiązanie niż instalacja 3 przewodowa, ale łatwe do wdrożenia podczas modernizacji starych instalacji.

  5. Tak sobie myślę i myślę, ale połączenie N przed rdc do bolca w gniazdku to porażka.
    Co gdy wyłączy ale pojawi się napięcie na N…?
    To nie jest uziemiony punkt więc lepiej jak go nie ma.
    Bardziej już zabić szpilki za oknem i z niej doprowadzić uziom do bolca w gniazdku.
    Trochę zamotałem ale to proste być. 🤣

  6. Suma prądów wypływających z węzła musi równać się sumie prądów wpływających do węzła i odwrotnie. Zgodnie z pierwszym prawem Kirchoffa jeśli jest spełniony ten warunek To prąd różnicowy nie występuje. Prąd różnicowy to różnica potencjałów zgodnie z Tym prawem i w prostym rozumieniu oznacza to że jeżeli wartość prądu za różnicówką zmieni się tj.(jakikolwiek upływ w obwodzie danego wyłącznika RCD przekroczy daną wartość bezpieczną tutaj 30mA) to różnica potencjałów nie będzie równa zeru i powinno nastąpić wyzwolenie RCD w czasie bezpiecznym dla człowieka tj 0.01s który potencjalnie znalazł się w obwodzie rażenia zabezpieczonym tym RCD.

  7. Dzięki za świetny film, wiele wyjaśnia. Jedna kwestia nie jest jasna, czy w tym przypadku gniazdko powinno mieć zmostkowane N i bolec? Jakie są zagrożenia i kiedy różnicówka nie zadziała jak należy?

  8. Warto wspomniec, ze do takiego gniazdka (bez bolca – styku ochronnego) nie mozna podlaczac urzadzen 1 klasy ochronnosci. Nie mozna nawet dac gniazda ze stykiem ochronnym i go mostkowac, bo ten nie moze byc rozlaczany (w tym wypadku przez roznicowke)

  9. Różnicówka w TN-C, dwuprzewodowej, zadziała. Tylko jako że nie ma tam uziemienia w instalacji, to staje się nim cokolwiek, co da możliwość ucieczki potencjału do ziemi. Najczęściej jest to, niestety, nie cokolwiek, a ktokolwiek, czyli człowiek. I taka jest tylko różnica między TN-C a TN-C/S, gdzie jest ten trzeci przewód, PE, dedykowany do tejże "ucieczki", a kończy się on i tak na przewodzie neutralnym, który, żeby ta zabawa się teoretycznie zgadzała, ma zmienioną nazwę, z neutralnego, na neutralno-ochronny. Ot i cała "tajemnica".

  10. Różnicówka zadziała z tą różnicą że dla urządzeń w pierwszej klasie ochronnosci upływ prądu może nastąpić przez dotyk. A więc poczestujemy się 30 mA ale to i tak lepiej niż bez niej bo razenie mogło by trwać i trwać… i to znacznie większym prądem… Dlaczego nie można jej stosować bez PE a no dlatego że przerywamy przewód N co jest zabronione w instalacji bez uziemienia bo np kłania się tzw upalone zero… a ponadto różnicówka jest zabezpieczeniem przeciwporazeniowym a więc nie spełnia swojego przeznaczenia bo by zadziałała musi nastąpić upływ prądu i dla instalacji bez PE upływ może nastąpić przez człowieka czyli najpierw musi nas porazic 30mA by zadziałała co się kłóci z istota jej stosowania. Ale i tak moim zdaniem lepiej mieć niż nie mieć byle by było to porządnie wykonane… Pozdrawiam

  11. Temat widzę już stary ale ostatnio pojawiły sie w Polsce różnicówki w postaci adaptera albo wtyku do gniazda przy urządzeniu. Żółte z Niemiec i białe lub czarne z Chin. Przydałby się jakiś test w instalacji TN-C. Na Allegro albo w sieci jest pod nazwą BDI-S 30.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!