
Elektronika antyczna – Tajniki słuchawek radiowych [RS Elektronika] #218
Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych
Mobilny Elektryk
+48 570 933 114
Zajęte dzwoń dalej! ⬇️
Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689
W kolejnym odcinku Elektroniki Antycznej, poznamy mniej znane aspekty konstrukcji dawnych słuchawek radiowych, elektromagnetycznych.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook’u:
https://www.facebook.com/RSElektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio –
Reduktor Szumu
https://www.youtube.com/user/ReduktorSzumu
Zapraszamy na stronę http://reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
source Serwis Elektryki i Elektroniki Samochodowej, Profesjonalny serwis samochody w Warszawie Wawer. Zadzwoń do nas. Powierz samochód profesjonalistom! Uczciwość i rzetelność. Szybka realizacja. Doświadczeni mechanicy. Nowoczesny sprzęt. Usługi: przeglądy gwarancyjne, mechanika samochodowa, warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy w Warszawie.
Naprawa elektryki / elektroniki samochodowej. Oferujemy: naprawę / odbudowę samochodowej instalacji elektrycznej w samochodach w Warszawie. Serwisy samochodowe Serwis Elektroniki zajmują się elektroniką i elektryką samochodową. Dobry Auto Elektryk w Twojej okolicy. Układy elektryczne – montaż i naprawa. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu elektryk samochodowy Warszawa.
Mobilną naprawę elektryki samochodowej w Warszawie świadczą serwisy naszych mechaników w Warszawie. Warsztat Samochodowy, Naprawy z dojazdem we wskazane miejsce, czyli tzw. Mobilny Auto Serwis, Mechanika Samochodowa, Elektryka Samochodowa. Oferujemy komputerową diagnostykę silnika oraz naprawy z zakresu elektroniki, elektromechaniki i elektryki samochodowej w Warszawie. Warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy z dojazdem w stolicy Polski.
Elektryka samochodowa w Warszawie tylko u nas! PODEJMUJEMY SIĘ CIĘŻKICH PRZYPADKÓW. Nasz serwis samochodowy dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi.
super odcinek, super kanal 🙂
Radzieckie miniaturowe radioodbiorniki, które kiedyś sprzedawano w Polsce, często były wyposażone z miniaturowe słuchawki elektromagnetyczne. To było jeszcze w latach osiemdziesiątych.
Dobra modulacja , jest overdrive 🙂
Fajna ta seria nowa seria o elektronice antycznej.
12:30 – czy takie dwa metale w kontakcie ze skórą mogłyby posłużyć jako źródło prądu do energy harvestingu?
Proszę zrobić materiał o pętlach masy i ekranowaniu sygnałów analogowych.
Ja ostatnio kupiłem stary oscyloskop telequipment S 61 angielskiej produkcji i szukam kogoś kto mógł by mi trochę doradzić odnośnie naprawy bo trochę szwankuje
A ja jestem początkujący
14.27 qurna dokladnie z tego powodu wlaczylem ten film. Coż za wyczucie :DD
@RS Elektronika Świetny pomysł z tą elektroniką antyczną, może odcinek na temat telewizji mechanicznej i tarczy Nipkowa?
Pierwsze wkładki słuchawkowe w telefonach CB i MB były tak wykonane. Wkładki W66 z bardziej współczesnych telefonów CB były wykonane jak mały głośnik dynamiczny z córką wciągana w szczelinę magnesu.
Ten 'sznur' po tylu latach nadal działa a tymczasem w dobrej jakości słuchawkach pewnej znanej firmy, po ok 10 latach czarna osłona przewodu sparciała, kruszyła się jakby była zrobiona z plasteliny. Nawet nie dostarczali przewodów na wymianę. Zanabyłem podobny, ale od konkurencji i słuchawki nadal pięknie działają. 🙂
Bardzo ciekawy odcinek. Jak zwykle fizyka wszystko wyjaśnia.
!!UWAGA!! W 6:30 sensownie użyto wzorów skróconego mnożenia, w praktyce 😲 to ewenement na skale całego portalu YouTube!
3:18-"kto wyprodukowal te sluchawki"- a na odwrotnej stronie nia ma napisu producenta?
Jak działa stycznik/przekaźnik elektromagnesu wentylatora
styk su2/3 szafy 120/400/360volt
50-200amp włacznik
Mój ojciec w latach sześćdziesiątych gdy bawił się w 'titawę' miał takie słuchawki. Powiedział ze to z niemieckiego czołgu… Pamiętam ze mimo siermiężnej konstrukcji nawet dobrze leżały na uszach. I ten unikalny zapach tego gąbczastego tworzywa który przylegał do uszu…
👍
Podobne słuchawki można było kupić jeszcze na początku lat osiemdziesiątych w składnicy Harcerskiej występowały one w zestawie radioodbiornika do samodzielnego montażu produkcji radzieckiej
A i wojsko używało podobnych konstrukcji w tym okresie
Serdecznie pozdrawiam
ciekawy felieton prosimy o więcej👍
Mówisz że już się ich nie używało jak je miałeś okazję pierwszy raz zobaczyć ale nie do końca.W wojsku polskim nadal są w użytku aż po dziś dzień.
Super
Jednak 10 +10 robi robote, apropo zawsze czekam na środę i ten odcinek, merytorycznie, krótko i na temat
Super. Dzięki wielkie za ten wehikuł czasu. Pozdrawiam i prośba o więcej z cyklu.
a może by tak się cofnąć do lat 2 wojny światowej ? 🙂
Super Dzięki.
Na takich słuchawkach radio kryształkowe robiłem.Była radość jak zadziało bez baterii.Jak zwykle super odcinek.
Miałem podobne w latach jeszcze w 80-tych latach. Podłączone do RMS-451 Kasprzak, niezapomniane przeżycie 🙂
Pozdrawiam,
Jak zwykle materia na 6+ 🙂
Świetny odcinek łapa w góre
Super – podoba mi sie ten format.
Czasami trudniej a czasami łatwiej było. W latach 70-tych tego typu słuchawkę w połączeniu z diodą wykorzystywałem jako detektor. Cała sztuka polegała na tym aby zająć miejsce w szkolnej sali przy kaloryferze, aby mieć dostęp do uziemienia. Tym sposobem za miast uważać na lekcji słuchało się radia. Obecnie Radio Kraków (którego w tym wypadku słuchałem) już nie nadaje na falach średnich, nie da się tego powtórzyć.
Ma Pan niezwykły dar pokazywania publiczności, że jeśli myśli, że wie wszystko o tak prostej rzeczy jak słuchawki, to jest w grubym błędzie! Pierwsza myśł, jaka mi przyszła po przeczytaniu tytułu filmu była: "No tak, facetowi kończą się tematy, więc chwyta się głupich słuchawek…"
Pozdrawiam!
Dlaczego uderzenie magnesu powoduje jego rozmagnesowanie?
13:25 "Pełniejsze pasmo…" :o)
Pozdrawiam serdecznie!
Ciekawe pozdrawiam