Ładowanie…

Mobilny Mechanik – Mechanika – Diagnostyka + Elektryka Samochodowa

Mobilny Mechanik Warszawa, Auta Diesel, Hybrydowe, Elektryczne, Firma nr 1 w Warszawie - Naprawiamy samochody, jachty i wszystko inne w Warszawie
Kontakt

LED, czyli diody świecące – jak podłączać, aby ich NIE spalić? Kurs elektroniki od FORBOT [#12] »

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689Diody świecące – co trzeba wiedzieć? Najważniejsze informacje w skrócie!
🟥 Więcej w artykule: https://4bot.pl/ystyH
➡ Czy rezystor musi być przed diodą? Osobny poradnik: https://4bot.pl/M3i-w
➡ Kurs elektroniki na blogu: https://4bot.pl/OpE7u
➡ Zestaw do kursu elektroniki: https://4bot.pl/E1roz
➡ Nasz kurs w formie książki: https://4bot.pl/O6jaS
➡ Zamów kurs w formie e-booka: https://4bot.pl/y5NwG
➡ Forum o elektronice przyjazne dla początkujących: https://4bot.pl/-EzGu
➡ Wszystkie filmy z tej serii: https://4bot.pl/V6O2O

Dziś, zgodnie z zapowiedzią, pod lupę weźmiemy diody świecące. Popularne LED-y spotykamy obecnie praktycznie na każdym kroku. Ciężko znaleźć urządzenie elektroniczne, które byłoby pozbawione małych, świecących punktów – warto więc poznać podstawowe informacje na ich temat. Diody świecące, tak samo jak ostatnio omawiane diody prostownicze, też przewodzą prąd tylko w jedną stronę. Ważny jest więc sposób włączenia ich do układu. Tym razem działanie takiego elementu jest świetnie widoczne – wszystko za sprawą specjalnych substancji, które pozwalają zamienić energię elektryczną na światło. Jeśli spojrzysz na dowolną diodę z naszego zestawu to zauważysz, że podobnie jak w przypadku kondensatorów, jedna nóżka jest krótsza od drugiej. Nie jest to przypadek, ani wada fabryczna, ale bardzo łatwy sposób na odróżnienie katody od anody. Wystarczy zapamiętać, że krótsza nóżka to katoda, więc powinna być podłączona do minusa, a dłuższa to anoda, którą trzeba podłączyć do plusa. Długość nóżek to jednak nie jedyny sposób na rozróżnienie elementów. Bacznie oglądając soczewkę diody zauważysz, że jej rant jest ścięty w jednym miejscu na płasko – to oznacza, że z tej strony mamy katodę. Co więcej, patrząc przez soczewkę do wnętrza diody, zauważymy, że katoda łączy się w środku z większą blaszką. Mamy więc minimum 3 metody na rozróżnienie wyprowadzeń diody świecącej…

source Serwis Elektryki i Elektroniki Samochodowej, Profesjonalny serwis samochody w Warszawie Wawer. Zadzwoń do nas. Powierz samochód profesjonalistom! Uczciwość i rzetelność. Szybka realizacja. Doświadczeni mechanicy. Nowoczesny sprzęt. Usługi: przeglądy gwarancyjne, mechanika samochodowa, warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy w Warszawie.

Naprawa elektryki / elektroniki samochodowej. Oferujemy: naprawę / odbudowę samochodowej instalacji elektrycznej w samochodach w Warszawie. Serwisy samochodowe Serwis Elektroniki zajmują się elektroniką i elektryką samochodową. Dobry Auto Elektryk w Twojej okolicy. Układy elektryczne – montaż i naprawa. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu elektryk samochodowy Warszawa.

Mobilną naprawę elektryki samochodowej w Warszawie świadczą serwisy naszych mechaników w Warszawie. Warsztat Samochodowy, Naprawy z dojazdem we wskazane miejsce, czyli tzw. Mobilny Auto Serwis, Mechanika Samochodowa, Elektryka Samochodowa. Oferujemy komputerową diagnostykę silnika oraz naprawy z zakresu elektroniki, elektromechaniki i elektryki samochodowej w Warszawie. Warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy z dojazdem w stolicy Polski.

Elektryka samochodowa w Warszawie tylko u nas! PODEJMUJEMY SIĘ CIĘŻKICH PRZYPADKÓW. Nasz serwis samochodowy dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi.

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689

20 thoughts on “LED, czyli diody świecące – jak podłączać, aby ich NIE spalić? Kurs elektroniki od FORBOT [#12] »

  1. No dobra, a co gdy mam 5 diod i każda z nich jest identyczna, jeden rezystor dla wszystkich czy każda z osobą swój? I jak to policzyć jaki albo jakie powinny być?

  2. 2:46 "…bo wtedy istnieje szansa, że uszkodzimy element"
    Nie wiem, dlaczego w ostatnich latach tak często pojawia się ten głupi błąd językowy. Słowo 'szansa' w j.polskim wiąże się tylko z pozytywnymi oczekiwaniami (np. szansa na wygraną, szansa na znalezienie pracy, itp.). A kiedy mówimy o czynnikach negatywnych, to używamy słowa 'zagrożenie' lub 'ryzyko'.

  3. A ja mialem diode ktora swiecila w 2 strony i bylo to dioda nie zarowka jak byla spalona i swiecila sobie normalnie ale w 2 strony prad wynosil w oboe strony ok. 10-20mA i sie nie grzala

Dodaj komentarz

Zadzwoń!