Ładowanie…

Mobilny Mechanik – Mechanika – Diagnostyka + Elektryka Samochodowa

Mobilny Mechanik Warszawa, Auta Diesel, Hybrydowe, Elektryczne, Firma nr 1 w Warszawie - Naprawiamy samochody, jachty i wszystko inne w Warszawie
Kontakt

Naprawa zasilacza impulsowego; Co się w nim uszkodziło?

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689

W tym filmie naprawiamy zasilacz impulsowy wymontowany z telewizora. Szukamy uszkodzonych elementów i je wymieniamy, w międzyczasie opowiadam Wam o różnych kwestiach związanych z takimi zasilaczami. Po wymianie elementów i podłączeniu zasilacza okazało się, że to jeszcze nie koniec naprawy… O tym, czy naprawa się udała, dowiecie się, oglądając odcinek 😉

————————Spis treści————————
0:00 Wstęp
0:23 Oględziny zasilacza
1:30 Co jest nie tak?
2:38 Nowy filtr sieciowy
3:24 Wymiana brudnego tranzystora, dobór zamiennika
6:45 Nowa cewka
8:03 Sprawdzanie elementów miernikiem
10:20 Trochę o topologii halfbridge i transformatorze sterującym mosfetami
14:21 Sprawdzanie diod wyjściowych
15:15 Problemy z iskrzeniem
15:59 Skąd wylatują iskry?
17:03 Wymiany elementów ciąg dalszy
18:05 Czy jest jakaś poprawa?
18:39 Jak uruchomić główną przetwornicę?
19:52 Kolejny problem
21:57 Układ korekcji współczynnika mocy (PFC)
23:36 Dlaczego układ PFC powodował problem?
24:59 Chwila prawdy, pomiary napięć wyjściowych
25:42 Sprawdzanie wydajności prądowej
27:08 Podsumowanie, zakończenie
————————————————————

Nie chcesz przegapić nowych filmów? Subskrybuj kanał!

Moje najciekawsze filmy:
Sztuczne obciążenie do testowania zasilaczy:
https://youtu.be/T0qNkneOcJ8
Zmiana napięcia w zasilaczu impulsowym:
https://youtu.be/hZutko6Odjk
Elektroniczna syrena:
https://youtu.be/bAM32rf9c2g
Najprostsza przetwornica, złodziej dżuli:
https://youtu.be/SMtsK_sJBow
Zabezpieczanie przed odwrotną polaryzacją:
https://youtu.be/niRoD2tM6dE
Regulator MPPT do paneli słonecznych:
https://youtu.be/OFlNTwUDUsE
Naprawa żarówki energooszczędnej:
https://youtu.be/qoeeix7VrrM
Budujemy zasilacz impulsowy:
https://youtu.be/iNYLml5Nmgc
Zasilacz laboratoryjny:
https://youtu.be/DeZ8ZowDmRs
Naprawa ładowarki 5V:
https://youtu.be/SWrHlqsGjiM
Naprawa monitora LCD:
https://youtu.be/C1mIPxzJjYc
Naprawa zasilacza ATX:
https://youtu.be/LNFxDYF_8HQ
Ściemniacz do taśm LED:
https://youtu.be/8DvRr7ihXYk
Prostownik do akumulatora:
https://youtu.be/b8Tr0o11ecM
Zabezpieczenie przeciwzwarciowe:
https://youtu.be/6Jc8QxQwf4Y
Przetwornica step-up/down:
https://youtu.be/KTRo2JrGo5o
Prosty zasilacz regulowany:
https://youtu.be/mo5TmPLORQg
Przetwornica 100W z 12V na 230 lub 325V:
https://youtu.be/HjM42q7x9M0
Prosta ładowarka do różnych baterii:
https://youtu.be/kJWss6T4OZk
Oscyloskop LED:
https://youtu.be/T2ihw5kcQWA
Przetwornica step-up:
https://youtu.be/ph6fG2nWv20
Prosty i wydajny wzmacniacz audio:
https://youtu.be/dlOLvV2-AQ8
Nagrzewnica indukcyjna, wysokie napięcia na ZVS: https://youtu.be/HizwafADb2c
Regulator prędkości wentylatora:
https://youtu.be/fTbAWHOo2Fw
Sterownik PWM do silników i żarówek:
https://youtu.be/oR5mtfHdHRA
Przetwornica z 12V na 230V:
https://youtu.be/3zWLICKKh-g
Zapalniczka plazmowa:
https://youtu.be/BGtdw3s2X-Y

Playlisty:

Podstawy elektroniki: https://www.youtube.com/playlist?list=PLCmgaI5ceSS02CG2L6rcC3XfBLDlDgysS

Zrób to sam: https://www.youtube.com/playlist?list=PLCmgaI5ceSS1hmlDswUggWRvsdmAHHp8G

Przetwornice: https://youtube.com/playlist?list=PLCmgaI5ceSS362FTNneExSA9H43y0Kkyk

Naprawy: https://youtube.com/playlist?list=PLCmgaI5ceSS0LyRqqAMwHFogG_ptCjCEh

source Serwis Elektryki i Elektroniki Samochodowej, Profesjonalny serwis samochody w Warszawie Wawer. Zadzwoń do nas. Powierz samochód profesjonalistom! Uczciwość i rzetelność. Szybka realizacja. Doświadczeni mechanicy. Nowoczesny sprzęt. Usługi: przeglądy gwarancyjne, mechanika samochodowa, warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy w Warszawie.

Naprawa elektryki / elektroniki samochodowej. Oferujemy: naprawę / odbudowę samochodowej instalacji elektrycznej w samochodach w Warszawie. Serwisy samochodowe Serwis Elektroniki zajmują się elektroniką i elektryką samochodową. Dobry Auto Elektryk w Twojej okolicy. Układy elektryczne – montaż i naprawa. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu elektryk samochodowy Warszawa.

Mobilną naprawę elektryki samochodowej w Warszawie świadczą serwisy naszych mechaników w Warszawie. Warsztat Samochodowy, Naprawy z dojazdem we wskazane miejsce, czyli tzw. Mobilny Auto Serwis, Mechanika Samochodowa, Elektryka Samochodowa. Oferujemy komputerową diagnostykę silnika oraz naprawy z zakresu elektroniki, elektromechaniki i elektryki samochodowej w Warszawie. Warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy z dojazdem w stolicy Polski.

Elektryka samochodowa w Warszawie tylko u nas! PODEJMUJEMY SIĘ CIĘŻKICH PRZYPADKÓW. Nasz serwis samochodowy dysponuje nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi.

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689

48 thoughts on “Naprawa zasilacza impulsowego; Co się w nim uszkodziło?

 1. Zasilacze impulsowe to temat rzeka i ja cały czas się uczę. Mam nadzieje ze będzie więcej filmów o diagnostyce i pomiarach zasilaczy impulsowych, zwłaszcza tych ATX.

 2. Witam,na innym kanale prowadzący mówi że elementy podejrzewane o uszkodzenie należy przed sprawdzeniem wylutować.Tutaj prowadzący dokonuje pomiarów bezpośrednio na elementach wlutowanych w płytke.To jak w końcu jest z tym sprawdzaniem,trzeba wylutowywać czy nie?

 3. Cześć, dziękuję za pouczający materiał. Sporo mi rozjaśnił. Możesz mi powiedzieć co to za urządzenie którego na końcu używasz do sprawdzania wydajności prądowej? Przydałoby mi się coś takiego.

 4. Cześć, chce usunąć PFC z zasilacza telewizora Samsung Ue37D5000, ponoć świetnie działa ten regulator bez tego i się nie grzeje. Mógłbyś mi podpowiedzieć co wyrzucić i jaki rezystor podmienić ?

 5. Witam mam dokładnie podobny problem wydaje mi się. Zasilacz z kina domowego i jest taki myk. Jak podłączam do gniazdka to pali się dioda stand by , A jak naciskam przycisk open ( otwarcie szuflady na płyty) to dioda szybko miga . Poza tym nic więcej. Wyświetlacz sie nie załącza , pali się tylko ta dioda standy by . Z góry dziękuję za odpowiedź

 6. A ta wyszukiwarka. to Google czy ma Pan jakieś dobre strony z wyszukiwaniem danych o elementach elektronicznych lub szukanie zamienników? Pozdrawiam i dziękuję za dobrą robotę i dobrej jakości widzę.

 7. mam taka plyte zasilacza TV LG EAY63488601 po wlaczeniu do sieci swieci dioda led jak wcisne pilota wywala bezpiecznik i pali 1 sztuke STF10N60M2 sa 2 moze miales taki przypadek i wiesz gdzie szukac usterki.

 8. Ten klej czy co to jest on z czasem zaczyna przewodzić prąd, zwęglając się przewodzi co raz bardziej i w końcu działa jako zwora sypiąc iskrami lub robiąc zwarcie.

 9. Podziwiam kompetencje, czy jest możliwość zlecenia naprawy zasilacza, ew. użycia go jako aktora/statysty w kolejnym odcinku ? Ew. może ktoś z oglądających może się tego podjąć ? Pacjent to ładowarka baterii Li-ION 84V 1,5A, symbol modelu: XVE-8400150

 10. Mam w naprawie taki zasilacz 🙂 Dokładnie telewizor teściowej. Super pomógł mi ten film 🙂 Spalone miałem tą zworę i mosfety w przetwornicy. Ale mam pytanie. Te mosfety strasznie się grzeją (po 30sek powyżej 130°C i rośnie). Co może być przyczyną? Jeszcze jakiś element uszkodzony?

 11. Bardzo dobry filmik, widac ze masz duza wiedze. Mala rada lepiej nie rob napraw na dywanie bo mozesz miec pozar, zalecam zaopatrzyc sie w jakas plyte gumowa. pozdrawiam i subek leci 🙂

 12. @@UCJV9II0SY2XnqePdeMkmOAA to fakt, te zasilacze są nieprzewidywalne. Kiedyś naprawiałem zasilacz 400W, który miał rozległe troszkę uszkodzenia, ponieważ przebiło mu oba tranzystory mocy, bezpiecznik i coś tam jeszcze było uszkodzone, już nie pamiętam. Po wymianie tych elementów okazało się, że zasilacz niby działa, bo standby jest, za mostkiem napięcie jest, PS_on jest, ale nie włącza się. 3 dni rwałem sobie włosy z głowy i waliłem głową o stół, że to jest niemożliwe, tyle tych typowych chinoli typu take me itd. rozwalałem w ciągu 15 minut max. działając bez pośpiechu, a tego za 3 dni nie mogę. W końcu wpadłem na misterny plan… Zobaczyłem, że ten zasilacz jest na TL494, a wszystkie te budżetowe chinole na TL494 jak pewnie wiesz są bardzo podobne konstrukcyjnie, więc znalazłem byle schemat zasilacza na takim układzie i zacząłem go sobie przeglądać odświeżając pamięć jak to dokładnie wygląda. Po analizie schematu doszedłem do tranzystorów 2sc945 i wtedy w mojej głowie się pojawiło nosz kurwa, nie sprawdziłem kluczy… Wziąłem ten zasilacz, sprawdziłem mu te tranzystory i jeden wyglądał na przepalony, ponieważ zamiast spadku diody miał tam nieco ponad 100mW C-E bodaj. Mam dość sporo ATX-ów na części, więc wymieniłem profilaktycznie oba, mając świadomość iż muszą być sparowane, i zasilacz wystartował, a ja yyyyyyy, no fajnie – 3 dni szukania pierdolonego tranzystora, który postanowił się sfajczyć. xD Zasadniczo to ja wiedziałem o tym, ale cholera na 20 zasilaczy, czy ponad nawet, gdzie większość miała upalone tranzystory mocy, nie miałem ani jednego takiego z uszkodzonymi tymi tranzystorkami.

 13. @@UCJV9II0SY2XnqePdeMkmOAA haha, pięknie Cię wyprowadziło APFC w maliny. To niestety jest pułapka na wielu początkujących elektroników i zasadniczo zaryzykowałbym, że wszyscy się na to łapią. Jakbyś pogrzebał na Elektrodzie to byś znalazł informację o tym i nawet podpowiedź jak sobie z tym poradzić, mianowicie oszukać to APFC żeby nie przeszkadzało…

 14. Oglądam po raz pierwszy filmik z twojego kanału i jestem mile zaskoczony samym objaśnieniem i tłumaczeniem każdej sekcji .Kawał dobrej roboty. Zasłużona łapka w górę kanał dodany do ulubionych subskrypcji.

 15. Nie jestem elektronikiem,ale takie rzeczy zawsze interesowaly i tlumaczysz super! Chcialbym miec taka, wiedze! Pozdrw Ciebie serdecznie i bede dalej twoje filmiki ogla,dac.👍

 16. I znow super filmik !!! naprawialem juz duzo zasilaczy z TV ale tak dojechany zasilacz jak ty tu naprawiasz to jeszcze mi sie nie trafil przewaznie w nich byly wadliwe Elektrolity – Podziele sie przy okazji moja wiedza zasilacze z Firmy Vestel ktore sa w Blaupunkt,Grundig i jeszcze innych Markach maja problem z Diodami Schottkiego na przewaznie na wyjsciu 12Volt sa tam 2 lub 3 diody wystarczy ze jedna padnie i Telewizor juz nie dziala. Jezeli jest Bespiecznik spalony to nie znaczy ze glowny Mosfet padl warto sprawdzic kondensator przy samym Mosfecie jest tam Niebieski maly Kondensator ma kilka pF i 1do2 kV i jest miedzy Drenem a Source on tez lubi sie psuc i robi zwarcie !!! – Pozdrawiam wlasciciela i wszystkich na tym kanale

Dodaj komentarz

Zadzwoń!