Ładowanie…

Mobilny Mechanik – Mechanika – Diagnostyka + Elektryka Samochodowa

Mobilny Mechanik Warszawa, Auta Diesel, Hybrydowe, Elektryczne, Firma nr 1 w Warszawie - Naprawiamy samochody, jachty i wszystko inne w Warszawie
Kontakt

Jak lutować? lutowanie od podstaw – kurs poradnik podstawy nauka lutowania pierwsze lutowanie co to

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689



Ostatnio kolega informatyk kupił sobie lutownicę TS100/TS80/TS80P i pytał mnie o rady odnośnie pierwszych kroków w kierunku lutowania, wpisywał w Google różne hasła jak np.:
Jak lutować przewody, poradnik lutowania, lutowanie od podstaw, kurs lutowania, jak używać lutownicy, jak obsługiwać lutownicę, jak ogarnąć lutownicę transformatorową, podstawy lutowania, lutownica transformatorowa, jak prawidłowo lutować, jak dobrze/poprawnie lutować, lutowanie elektroniki, lutowanie płyt głównych, SMD, THT, PCB.

Mimo obejrzenia wielu materiałów miał jeszcze pytania o techniki/technikę poprawnego lutowania, po konsultacji ze mną poradził sobie elegancko – a ja uznałem że nagram film by było również dla innych i pokryłem wiele tematów o które pytał 🙂

Mam nadzieję że film okaże się pomocny dla początkujących a i dla wyjadaczy, którzy może coś z niego chwycą też dla siebie!

Napisz komentarz jeśli przeczytałeś opis napisz w komentarzu “pomidor”, podziel się swoimi wrażeniami z filmu i daj lajka i subskrypcję jeśli jeszcze tego nie robisz 😉

Lutownica w filmie to Weller PU81, rączka LR-21 z grotem nożowym ET-KN (ETKN).
Spoiwa lutownicze (cyna) Cynel ołowiowa i bezołowiowa.
Topniki AG Termopasty, zwykła kalafonia, Mechanic Flux RMA

P.S. Dziś mam urodziny 😉 29.01

e-mail: rzezbiarz.tytus@gmail.com
Instagram: www.instagram.com/rzezbiarz.tytus

#mrAkumulator #Tytus #Rzeźbiarz

source Serwis Elektryki i Elektroniki Samochodowej, Profesjonalny serwis samochody w Warszawie Wawer. Zadzwoń do nas. Powierz samochód profesjonalistom! Uczciwość i rzetelność. Szybka realizacja. Doświadczeni mechanicy. Nowoczesny sprzęt. Usługi: przeglądy gwarancyjne, mechanika samochodowa, warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy w Warszawie.

Naprawa elektryki / elektroniki samochodowej. Oferujemy: naprawę / odbudowę samochodowej instalacji elektrycznej w samochodach w Warszawie. Serwisy samochodowe Serwis Elektroniki zajmują się elektroniką i elektryką samochodową. Dobry Auto Elektryk w Twojej okolicy.

Mobilną naprawę elektryki samochodowej w Warszawie świadczą serwisy naszych mechaników w Warszawie. Warsztat Samochodowy, Naprawy z dojazdem we wskazane miejsce, czyli tzw. Mobilny Auto Serwis, Mechanika Samochodowa, Elektryka Samochodowa. Oferujemy komputerową diagnostykę silnika oraz naprawy z zakresu elektroniki, elektromechaniki i elektryki samochodowej w Warszawie. Warsztat z serwisem samochodowym specjalizujący się w mechanice, elektryce i elektronice samochodowej. Mechanik samochodowy z dojazdem w stolicy Polski.

Posiadamy 10 mobilnych mechaników w Warszawie
+ Sieć Warsztatów Samochodowych

Mobilny Elektryk
+48 570 933 114 

Zajęte dzwoń dalej! ⬇️

Mobilny Mechanik Warszawa
+48 512 149 689

32 thoughts on “Jak lutować? lutowanie od podstaw – kurs poradnik podstawy nauka lutowania pierwsze lutowanie co to

  1. Mam problem z lutowaniem płaskim drutem z cewki(chyba jest on z aluminium) ze sznurem wychodzącym z membrany w głośniki jbl ,żadna pasta ,żadna kalafonia nic nie daje ,nic się tego nie trzyma!!!Czym to zlutować???

  2. Mam pytanko, czy da radę wylutować micro usb z płytki (słuchawki) samą lutownicą bez hot air? Czy jest opcja, że jest fabrycznie przyklejone? z góry dziękuję za odpowiedź

  3. Film przydatny. Kalafonię można rozpuścić alkoholem izopropylowym, posiada wtedy konsystencję pasty (a w zasadzie mniej płynnego miodu) i łatwo nakłada się pędzelkiem. Po odparowaniu alkoholu wraca do stałej struktury, więc przy odrobinie wprawy przygotujemy sobie kalafonię "smarowną" o odpowiedniej gęstości. Oczywiście trzeba trochę odczekać, około 2 dni. Alkohol dolewam po prostu do puszki z kalafonią.

  4. Google słucha. Miałem telefon w spoczynku, nieużywałem. Później puszczam sobie muzykę z Youtube, a w proponowanych mam Twój film… dlaczego? Bo musiałem powiedzieć że bede lutował, bo właśnie lutuje, a od miesięcy nie szukałem info o tym temacie. Oglądałem rok temu Twój film hehe

  5. Gdy przestałem sikać w pieluchy, rozpocząłęm przygody z lutownicą. Mam prośbę o pomoc Panie Rzeźbiarz.
    Jakieś 20-25lat temu na giełdzie elektronicznej we Wrocławiu, kupiłem pewną pastę do lutowania w opakowaniu niewiele większym od nakrętki od butelki. Jej działanie było takie, że zieloną , utlenioną miedź nie trzeba było skrobać do połysku by ładnie pobielić. Używanie tej pasty do lutowania brudnej, czarnej, zaśniedziałej miedzi dawało wrażenie że lutuję jak do czystego srebra. Serio, to była fantastyczna pasta, jej reakcja po podgrzaniu grotem przypominała wrzenie a swąd jak przypalanie świńskiej/ludzkiej skóry (nie miłe w zapachu) jej konsystencja żółtego smalcu czyli podobna do zwykłej pasty lecz działanie genialne. Odnosiłem wrażenie, że zdolna była do lutowania nawet drutów aluminiowych. Kupiłem ją wówczas tylko raz, od tamtej pory do dziś nie natknąłęm się a nazwy nie znam. Czy zna Pan nazwę takiej pasty?

  6. Przypomniała mi się taka historia z mojego życia. Moje początki były dość trudne ze względu na to iż byłem samoukiem, a youtube powstał wiele lat później. Moje pierwsze lutowania były zgrozą. Nigdy nie stosowałem żadnego dodatku do lutowania, nic kompletne zero. Dziś gdy mam już małe pojęcie o tym, wiem że smarowania nigdy za dużo. Zawsze smarować! Kalafonia, topik, pasta lutownicza. To postawa bez tego ani rusz. Pozdrawiam i dziękuję za fajny film.

  7. Jak ktoś chce kupić dobrą i tanią cynę ołowiową to polecam tą z kauflandu. 100gr kosztuje 19zł. Jest o wiele lepsza od cynela. Miękka, pięknie się rozlewa, a luty są błyszczące.

  8. Wyjmowanie kondensatora pokazujesz w zły sposób. Możesz sobie uszkodzić pady, albo przegrzać ścieżki. Na płytkach wielowarstwowych robisz to etapami. Grzejesz jedną nóżkę wyciskając kondensator (wszystko z czuciem), czekasz, nastepnie druga nózka i czekasz, kolejno znów pierwsza nóżka i czekasz, później druga i tak w kółko, aż wyjdzie – masz 100% szans, że pad jest cały, kondensator cały, a warstwa izolująca płytkę jest nienaruszona, ścieżka jest nienaruszona, nie ma przegrzania. Zawsze, ale to zawsze usuwa się cynę po wyjęciu elementu z płyki – używa sie topnika i plecionki lub odsysacza do cyny i nakłada się świeżą cynę – w ten sposób niwelujesz zimne luty do 90%. Przed nałożeniem należy posmarować topnikiem i lutowanie jest przyjemnością.
    Źle używasz kalafoni, ale spoko, nikt nie potrafi poprawnie użyć kalafonii twardej. Stara szkoła jest arcytrudna do ogarnięcia. Nigdy nie wolno zanurzać przewodów w kalafonii twardej – za duża ilość działa jak opór (rezystancja). Kalafonie nabiera się na grot i smaruje grotem po druciku – stara szkoła nakazuje zanurzyć grot i nabrać jak łyżką kalafonię i szybko smarować nim przewód – dając najwyższą temperaturę. Smarowanie ma odbywać się energicznie, aby nie przepalić kalafoni i nie wypalić jej na grocie. Twarda kalafonia używa w prawidłowy sposób ma mniejsze opory, niż pasta i zabielanie lepiej wychodzi. Spróbuj na paście cynować cyną 50-50 starego typu bez topnika, to się popłaczesz. Cyna nie łapie, robi się matowa, krucha, odpada, szybko się przepala, dlatego ułatwili życie i zrobili cyne 60-40 z topnikiem. Cyny 50-50 bez topnika juz nie kupisz, nawet po cichaczu. Ta wersja cyny niwelowała prawie do 100% zimne luty jak dobrze smarowałeś kalafonią twardą.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!